Bozcaada’ya Ulaşım & Bozcaada’da Ulaşım

  • Anasayfa
  • Bozcaada’ya Ulaşım & Bozcaada’da Ulaşım
Bozcaada’ya Ulaşım & Bozcaada’da Ulaşım

Bozcaada’ya Ulaşım & Bozcaada’da Ulaşım

Bozcaada’ya ulaşım için temel iki seçenek bulunuyor. Kendi arabanız ya da otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’nin büyük şehirlerinden Bozcaada’ya sefer düzenleyen birçok otobüs firması var. Otobüsler adaya kadar geçmiyor ancak yaz dönemlerinde Geyikli İskelesi’ne kadar geliyorlar. İstanbul’dan yola çıkıyorsanız yolculuk yaklaşık 8 saat sürüyor.

Geyikli İskelesi’nden de yalnızca 30-35 dakikaya feribot ile adaya geçebiliyorsunuz. Yoğun dönemlerde feribotlar saat başı hatta doldukça sefer düzenleniyor ancak sezon dışı dönemler için resmi sitesinden feribot saatlerini kontrol edebilirsiniz.

Kendi arabanız ile gelecekseniz ise Bozcaada’dan İstanbul 400 km, Ankara 710 km, Bursa 320 km, İzmir 280 km ve Çanakkale 60 km mesafede bulunuyor.

Geyikli İskelesi’nden kendi aracınızla deniz otobüsüne binmeniz mümkün ancak eğer adayı yoğun bir dönemde ziyaret edecekseniz feribot saatinin bir iki saat öncesi iskelede olup kendinizi garantiye almanız da fayda var. Bozcaada’da ulaşım ise yine araba, taksi veya minibüs ile sağlanabilir. Kendi arabanız ile adaya geldiyseniz bu kısmı düşünmenize hiç gerek yok, çünkü adanın bakir koyları hariç normal yolları gayet düzgün ve rahat.

Yalnızca adanın merkezi araç trafiğine kapalı bu nedenle aracınızı ada merkezinin hemen dışında belediye otoparklarından birine bırakmanız gerekiyor. Araç kiralamak isterseniz adada birkaç seçenek bulunuyor, buralarla önceden iletişime geçerek ya da adaya vardığınızda araç kiralayabilirsiniz.

Eğer tercihinizi toplu taşımadan yana kullanacaksanız yalnızca minibüsler ve adanın birbirinden bağımsız çalışan 5 taksisi bulunuyor. Taksilere ulaşmak için adaya vardığınızda bir taksiciden kartını veya büfe ya da marketlerden bir taksi numarası isteyebilirsiniz.

Ada küçük olduğu için taksiyi aradıktan sonra başka bir müşterisi olsa da maksimum 15 dakika sonra gelmiş olacaktır. Adanın merkezinde her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz, oldukça küçük ancak koylara ve farklı bölgelere gitmek için en az 1 saat yürümeniz gerekiyor.

Bozcaada’ya Ulaşım & Bozcaada’da Ulaşım

Adanın her yeri her ne kadar çok güzel olsa da güneşin altında boş yollarda yürümenin çok cazip olmadığını söyleyebilirim. Mayıs-Eylül arası çalışan minibüsler 10.00-20.00 saatleri arasında her 30 dakikada bir ada merkezinden kalkıyor.

Minibüslerin rotaları arasında en bilindik olarak Ayazma, Habbele, Akvaryum, Sulubahçe, Tuzburnu, Çayır koyları ve rüzgar gülleri bulunuyor. Ayrıca yoğun dönemlerde Ayazma’ya 21.00 ve 24.00 saatlerinde gece seferleri de var.

İmkanınız varsa kendi aracınız ile gelmek ya da adadan araç kiralamak Bozcaada’yı doya doya yaşamak için en iyi seçenek olacaktır.

Size Dönelim!

İletişim numaranızı bırakın biz size dönelim